Kraj pierwszych chrześcijan

2019-02-12-Pielgrzymka-do-Armenii

Bogaty i sprawdzony program zwiedzania:
ERYWAŃ, JEZIORO SEWAN, SEWANAWANK, HAJRAWANK, NORATUS, HAGARCIN, DILIŻAN, CHOR WIRAP, NORAWANK, AMBERD, SAMOSAAWANK, ASHTARAK, KARMRAVOUR, MATENADARAN, ECZMIADZYN, ZWARTNOTS, FABRYKA KONIAKÓW, GARNI, GEGHARD, ERYWAŃ

TERMIN: 19.10 – 26.10.2019 r.
CENA: 3790 PLN

Pobierz dokument - kliknij TUTAJ

DZIEŃ 1: PRZELOT DO ARMENII Z WARSZAWY
Spotkanie z pilotem na lotnisku Chopina w Warszawie na dwie godziny przed wylotem. Odprawa biletowobagażowa. Wylot z Warszawy do Erywania o godz. 22.20. Nocny przelot.

DZIEŃ 2: ERYWAŃ
Wczesnym rankiem przylecimy do stolicy Armenii - Erywania. Transfer do hotelu, wczesne zakwaterowanie, krótki odpoczynek. Śniadanie. Następnie około południa rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Zobaczymy z zewnątrz: kościół Katoghike, czyli najstarszy ocalały kościół w Erywaniu i Kaskadę – Centrum Sztuki Cafesjana, współczesne połączenie schodów, ogrodów i fontann oraz Muzeum Holokaustu. Po południu nawiedzimy największą świątynię Armenii katedrę św. Grzegorza Oświeciciela. Wieczorem obiadokolacja w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 3: JEZIORO SEWAN, SEWANAWANK, HAJRAWANK, NORATUS, HAGARCIN, DILIŻAN
Rano, po śniadaniu przejedziemy nad Jezioro Sewan, najwyżej położone jezioro górskie, jego krystaliczne wody zmieniają swoją barwę kilka razy w ciągu dnia. Armenia nie ma dostępu do morza, ma za to prawdziwą perłę, z której dumny jest każdy Ormianin, czyli jezioro Sewan, które przyciąga turystów swoim urokiem, pięknem otaczającej go przyrody, oferującymi wypoczynek plażami i historią zaklętą w starym klasztorze i jego okolicach. Nawiedzimy klasztor Sewanawank - zabytek szczególnie ważny dla historii i kultury Armenii. Klasztor znajduje się w pobliżu miasta Sewan na miejscu, które niegdyś było wyspą, obecnie zaś – na skutek obniżenia się poziomu wód spowodowanego pracami melioracyjnymi w epoce stalinowskiej – stanowi półwysep. Po drodze zobaczymy również klasztor Hajrawank i cmentarz w położonej nieopodal jeziora Sewan wsi Noratus, który słynie ze swoich zabytków: kolumn z inskrypcjami i przepięknych chaczkarów. Są to prostokątne elementy wykute ze skały czy kamienia, na których wyżłobiono krzyż. Często dodatkową ozdobą się motywy roślinne i geometryczne. Chaczkary powstawały przeważnie na cześć zmarłych lub w podzięce za darowiznę dla klasztoru. Są bardzo typowe dla sztuki ormiańskiej, można je spotkać na terenie całego kraju.
Tego dnia będzie również wizyta w kompleksie klasztornym Hagarcin w Diliżan. Po zakończonym zwiedzaniu powrócimy do Erywania, obiadokolacja w restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 4: CHOR WIRAP, NORAWANK
Po śniadaniu przejazd do jednego z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa – Klasztoru Chor Wirap. To tutaj Armenia, jako pierwszy kraj na świecie, została ochrzczona. Stąd roztaczają się wspaniałe widoki na biblijny Ararat oraz Turcję. Dalej udamy się do klasztoru Norawank z XIII wieku., jednego z najwspanialszych zabytków kraju. Otoczone czerwonymi skałami okolicznych wzgórz, pomysłowo skonstruowane i pięknie zdobione kościoły robią niesamowite wrażenie na każdym gościu. Po zakończonym zwiedzaniu powrócimy do Erywania, obiadokolacja w restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 5: AMBERD, SAMOSAAWANK, ASHTARAK, KARMRAVOUR, ERYWAŃ, MATENADARAN
Rano, po śniadaniu udamy się do fortecy Amberd z IX w., a następnie przejedziemy do SamosawWank, którego nazwę można przetłumaczyć jako „klasztor psalmów” oraz pomnika Alfabetu Ormiańskiego. Miejscem naszego zwiedzania będzie również Ashtarak, gdzie znajduje się wiele zabytków historii i architektury Armenii. Jednym z nich jest kompleks 3 kościołów z unikalnymi fraskami, odwiedzimy Karmravour. Po zakończonym zwiedzaniu powrócimy do Erywania, następnie odwiedzimy Muzeum Manuskryptów Matenadaran. Wieczorem obiadokolacja w restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 6: ECZMIADZYN, ZWARTNOTS, ERYWAŃ, FABRYKA KONIAKÓW dla chętnych
Rano, po śniadaniu udamy się do Eczmiadzyna, jednego z najświętszych miast w Armenii, „ ormiańskiego Watykanu”, siedziby Katolikosa. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy ruinach VII w. katedry w Zwartnots. Po południu chętnych za dodatkową opłatą (15-25 usd/osoby) zapraszamy do znanej na całym świecie Erywańskiej Fabryki Koniaków. Wizyta pozwala dowiedzieć się w jaki sposób produkuje się koniaki, jaka jest historia tego trunku i tradycja wyrobu w Armenii. Oczywiście pod koniec zwiedzania można skosztować napitków produkowanych w fabryce. Wieczorem obiadokolacja w restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 7: GARNI, GEGHARD, ERYWAŃ
Rano, po śniadaniu udamy się do Garni – świątyni boga Mitry z I w. Po przyjęciu przez Armenię chrztu stała się letnią rezydencją ormiańskiej rodziny królewskiej. Całkiem niedaleko od Garni, znajduje się inny zabytek średniowiecznej architektury ormiańskiej – klasztor Geghard. Jest to cały zespół różnych budynków: kościołów, grobowców. Ich znaczna część jest wykuta w skale. Na terenie Geghard znajduje się też całkiem spora liczba chaczkarów. Po południu powrócimy do Erywania, w tym dniu proponujemy również krótki pobyt na lokalnym targu z owocami. Czas wolny na zakup pamiątek. Wieczorem obiadokolacja w restauracji. Powrót na odpoczynek do hotelu.

DZIEŃ 8: POWRÓT DO WARSZAWY
Po północy wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko, wylot z Erywania o godz. 04.40. Przylot do Warszawy o godz. 06.30. Pożegnanie z pilotem i zakończenie pielgrzymki.

Cena zawiera:
- przelot polskimi liniami LOT na trasie: Warszawa - Erywań – Warszawa, bagaż rejestrowany, opłaty lotniskowe, odprawa na lotnisku;
- 7 noclegów w hotelu 4 * (pokoje tylko 2 – osobowe z łazienkami);
- wyżywienie 2 x dziennie: 6 śniadań i 6 obiadokolacji;
- transport armeńskim autokarem klasy turystycznej na całej trasie pielgrzymki;
- ubezpieczenie SIGNAL IDUNA: KL 30 000 EUR, NNW 15 000 pln, bagaż 800 pln, choroby przewlekle i nowotworowe;
- opieka polskiego pilota;
- rezerwację Mszy Świętych w szczególnych miejscach na trasie zwiedzania (w kaplicach/kościołach, w terenie na łonie natury lub w salce hotelowej);
- podatek Vat.

Cena nie zawiera:
- biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych i innych opłat związanych z realizacją programu, słuchawek podczas zwiedzania i obowiązkowych napiwków, obowiązkowej opłaty na turystyczny fundusz gwarancyjny (około 75 USD / osobę – kwota przekazywana pilotowi i rozliczana na koniec pielgrzymki);
- zwiedzanie Erywańskiej Fabryki Koniaków – ok. 25 USD / osobę;
- świadczeń niewymienionych w ofercie;
- dopłaty do pokoju 1-osobowego (tylko na zapytanie i do potwierdzania z hotelem: 200 USD)
- dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z pielgrzymki – 160 zł/osoby, możliwość wykupienia tylko w dniu zapisu na pielgrzymkę;
- dolotu z innych miast w Polsce;
- transferu autokarem spod parafii na lotnisko w Warszawie i z powrotem.

BARDZO WAŻNE:
1. Prosimy o zabranie ważnego paszportu!
2. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze.
W przypadku zmiany godzin przelotów Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
4. OFERTA DLA GRUPY MIN. 47 OSÓB. Przy mniejszej grupie cena pielgrzymki w PLN i USD będzie wyższa.

TOP